1812-183J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-183J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
50
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
268mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Inductance :
18μH
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Series :
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3.4mm
Case Code (Metric) :
Shielding :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
Current Rating :
268mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
1812-183J
API Delevan 1812-183J
1812-183J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD