1812-183H
Mfr.Part #
1812-183H
Description
FIXED IND 18UH 268MA 2.8 OHM SMD
Inductance :
18μH
Max DC Current :
268mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Q Factor :
50
Test Frequency :
2.5MHz
Depth :
3.4mm
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Current Rating :
268mA
Tolerance :
±3%
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
1812-183H
API Delevan 1812-183H
1812-183H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD