1812-182J
Mfr.Part #
1812-182J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 1.8UH 556MA 650MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Inductance :
1.8μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Lead Free :
Contains Lead
Test Frequency :
7.9MHz
Height :
3.4mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
50
Max DC Current :
556mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Depth :
3.4mm
Current Rating :
556mA
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
Datasheets
1812-182J
API Delevan 1812-182J
1812-182J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD