1812-180J
Mfr.Part #
1812-180J
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 18NH 1.23A 100MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
2
HTS Code :
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
18nH
Tolerance :
±5%
Depth :
3.4mm
Height :
3.4mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Current Rating :
1.23A
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Material - Core :
Phenolic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
50MHz
Package / Case :
2-SMD
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Max DC Current :
1.23A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Number of Pins :
Datasheets
1812-180J
API Delevan 1812-180J
1812-180J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD