1812-122J
Mfr.Part #
1812-122J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 1.2UH 604MA 550MOHM SM
Max DC Current :
604mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Metric) :
Current Rating :
604mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Q Factor :
50
Inductance :
1.2μH
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
Depth :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812-122J
API Delevan 1812-122J
1812-122J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD