1812-122H
Mfr.Part #
1812-122H
Description
FIXED IND 1.2UH 604MA 550MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Current Rating :
604mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Max DC Current :
604mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Number of Pins :
2
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Depth :
3.4mm
Tolerance :
±3%
Height :
3.4mm
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1.2μH
Q Factor :
50
Datasheets
1812-122H
API Delevan 1812-122H
1812-122H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD