1812-120J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-120J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12NH 1.23A 100MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Series :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material - Core :
Phenolic
Max DC Current :
1.23A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Depth :
3.4mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q Factor :
40
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
1.23A
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2-SMD
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Inductance :
12nH
Test Frequency :
50MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Datasheets
1812-120J
API Delevan 1812-120J
1812-120J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD