1812-104J
Mfr.Part #
1812-104J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD
Inductance :
100μH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Max DC Current :
158mA
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Depth :
3.4mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Tolerance :
±5%
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Series :
Case Code (Metric) :
Height :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Q Factor :
50
Current Rating :
158mA
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Datasheets
1812-104J
API Delevan 1812-104J
1812-104J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD