1812-104H
Mfr.Part #
1812-104H
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Height :
3.4mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
158mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Depth :
3.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Frequency - Self Resonant :
8MHz
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Package / Case :
2-SMD
Test Frequency :
2.5MHz
Tolerance :
±3%
Inductance :
100μH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Max DC Current :
158mA
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
1812-104H
API Delevan 1812-104H
1812-104H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD