181-PGM15005-10
Mfr.Part #
181-PGM15005-10
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
SOCKET IC PGA 181POS SOLDER
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Series :
PGM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish - Post :
Tin
Type :
PGA
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material - Post :
Brass
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Datasheets
181-PGM15005-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH