181-026-113R181
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
181-026-113R181
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26P R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Backset Spacing :
0.350 (8.89mm)
Contact Material :
Brass
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Positions :
26
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
2A
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Series :
181
Number of Pins :
26
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A High Density
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Housing Material :
Nylon
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Feature :
Ground Strap, Grounding Indents, Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3
Datasheets
181-026-113R181
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 181-026-113R181 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:26, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 181-026-113R181 pinout, 181-026-113R181 datasheet PDF, 181-026-113R181 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 181-026-113R181 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
181-026-113R181 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the 181 Series of products.The device is equipped with 26 pins.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Ground Strap, Grounding Indents, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~105°C Operating Temperature.
181-026-113R181 Features
181 series
181-026-113R181 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
181-026-113R181 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP