180NQ045-1
Mfr.Part #
180NQ045-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
HALF-PAK
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 180A PRM1-1
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15mA @ 45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F :
7700pF @ 5V 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Package / Case :
HALF-PAK
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 180A
Datasheets
180NQ045-1
SMC Diode Solutions 180NQ045-1
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 180A -55°C~150°C 15mA @ 45V Bulk HALF-PAK Chassis Mount
180NQ045-1 Overview
180NQ045-1 Features
180NQ045-1 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
180NQ045-1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB