180BCF6R
Mfr.Part #
180BCF6R
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
Description
LINE FILTER 180A CHASSIS MOUNT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
TE Connectivity Corcom Filters
Product Category :
Power Line Filter Modules
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Capacitance :
940nF
Voltage - Rated DC :
277V
Current :
180A
Mounting Type :
Chassis Mount
Approval Agency :
CSA, UR, VDE
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Voltage Rating :
277VAC
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) :
480V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current Rating :
180A
Termination Style :
Threaded Post (M5)
Leakage Current :
32mA
Series :
BCFXR
Voltage - Rated AC :
277V
Max Operating Temperature :
40°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2015
Packaging :
Box
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) :
277V
Inductance :
340μH
Min Operating Temperature :
-10°C
Configuration :
Two Stage
REACH SVHC :
Unknown
Frequency - Operating :
50/60Hz
Datasheets
180BCF6R
TE Connectivity Corcom Filters 180BCF6R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 7.50'
    POWER CONN ASSY P SER 2 6" WIRE
    POWER ENTRY MOD M SER 8.5" LEADS
    GA310 DA PLUG ASSY=F6824
    CABLE ASSEMBLY 4POS W/6" LEAD
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH