1808YA250561MXRPY2
Mfr.Part #
1808YA250561MXRPY2
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 1808
Tape and Reel (TR)
Ratings :
X1
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Knowles Syfer 1808YA250561MXRPY2
FlexiCap™ 560pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250561MXRPY2 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808YA250561MXRPY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm