1808YA250561GCTSP
Mfr.Part #
1808YA250561GCTSP
Description
CAP CER 560PF 250V C0G/NP0 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
1808 (4520 metric)
Ratings :
X2
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1808YA250561GCTSP
Knowles Syfer 1808YA250561GCTSP
FlexiCap™ 560pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250561GCTSP Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808YA250561GCTSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm