1808YA250560KCTSP
Mfr.Part #
1808YA250560KCTSP
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Soft Termination, High Voltage
Ratings :
X2
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±10%
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1808YA250560KCTSP
Knowles Syfer 1808YA250560KCTSP
FlexiCap™ 56pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250560KCTSP Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
1808YA250560KCTSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm