1808YA250560GCRSY2
Mfr.Part #
1808YA250560GCRSY2
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 1808
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
56pF
Knowles Syfer 1808YA250560GCRSY2
FlexiCap™ 56pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250560GCRSY2 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808YA250560GCRSY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm