1808YA250471JXTSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808YA250471JXTSP
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 250V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
X2
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated :
250V
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Datasheets
1808YA250471JXTSP
Knowles Syfer 1808YA250471JXTSP
FlexiCap™ 470pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250471JXTSP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
1808YA250471JXTSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm