1808YA250271JCRSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808YA250271JCRSP
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 250V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
270pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808YA250271JCRSP
Knowles Syfer 1808YA250271JCRSP
FlexiCap™ 270pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250271JCRSP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
1808YA250271JCRSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm