1808YA250270FCTSY2
Mfr.Part #
1808YA250270FCTSY2
Description
CAP CER 27PF 250V C0G/NP0 1808
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
27pF
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Knowles Syfer 1808YA250270FCTSY2
FlexiCap™ 27pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250270FCTSY2 Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1808YA250270FCTSY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm