1808YA250221MXTPY2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808YA250221MXTPY2
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 250V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Ratings :
X1
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
220pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Knowles Syfer 1808YA250221MXTPY2
FlexiCap™ 220pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250221MXTPY2 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808YA250221MXTPY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm