1808YA250182KXTSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808YA250182KXTSP
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 250V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Ratings :
X2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Capacitance :
1800pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1808YA250182KXTSP
Knowles Syfer 1808YA250182KXTSP
FlexiCap™ 1800pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250182KXTSP Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1808YA250182KXTSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm