1808YA250180FCTSY2
Mfr.Part #
1808YA250180FCTSY2
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 1808
Capacitance :
18pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
1808 (4520 metric)
Knowles Syfer 1808YA250180FCTSY2
FlexiCap™ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250180FCTSY2 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1808YA250180FCTSY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm