1808YA250151JXTSY2
Mfr.Part #
1808YA250151JXTSY2
Description
CAP CER 150PF 250V X7R 1808
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Capacitance :
150pF
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
250V
Height :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Knowles Syfer 1808YA250151JXTSY2
FlexiCap™ 150pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250151JXTSY2 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1808YA250151JXTSY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm