1808YA250102MXTSP
Mfr.Part #
1808YA250102MXTSP
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
ROHS3 Compliant
Datasheets
1808YA250102MXTSP
Knowles Syfer 1808YA250102MXTSP
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102MXTSPU Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
1808YA250102MXTSPU Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm