1808YA250102KXTSPU
Mfr.Part #
1808YA250102KXTSPU
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Ceramic Capacitors
Width :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Surface Mount, MLCC
Height :
2mm
Depth :
2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Knowles Syfer 1808YA250102KXTSPU
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102KXTSPU Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
1808YA250102KXTSPU Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm