1808YA250102JXTSY2
Mfr.Part #
1808YA250102JXTSY2
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Max Operating Temperature :
125°C
Knowles Syfer 1808YA250102JXTSY2
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102JXTSY2 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808YA250102JXTSY2 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm