1808YA250102JXTSP
Mfr.Part #
1808YA250102JXTSP
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
250V
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated AC :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2mm
Height :
2mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Length :
4.5mm
Voltage :
250V
Datasheets
1808YA250102JXTSP
Introducing Ceramic Capacitors Knowles Syfer 1808YA250102JXTSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1808 (4520 metric), Voltage:250V, 1808YA250102JXTSP pinout, 1808YA250102JXTSP datasheet PDF, 1808YA250102JXTSP amp .Beyond Ceramic Capacitors Knowles Syfer 1808YA250102JXTSP ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Knowles Syfer 1808YA250102JXTSP
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102JXTSPU Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1808YA250102JXTSPU Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm