1808YA250102GCTSPU
Mfr.Part #
1808YA250102GCTSPU
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±2%
Series :
FlexiCap™
Knowles Syfer 1808YA250102GCTSPU
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102GCTSPU Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808YA250102GCTSPU Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm