1808YA250102GCTSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808YA250102GCTSP
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000pF
Ratings :
X2
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808YA250102GCTSP
Knowles Syfer 1808YA250102GCTSP
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808YA250102GCTSP Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1808YA250102GCTSP Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm