1808Y6300563KXR
Mfr.Part #
1808Y6300563KXR
Description
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
630V
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y6300563KXR
Knowles Syfer 1808Y6300563KXR
FlexiCap™ 0.056μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y6300563KXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y6300563KXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm