1808Y6300181MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y6300181MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 630V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
180pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
630V
Series :
FlexiCap™
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
1808Y6300181MXT
Knowles Syfer 1808Y6300181MXT
FlexiCap™ 180pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y6300181MXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y6300181MXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm