1808Y5K00681KXT
Mfr.Part #
1808Y5K00681KXT
Description
CAP CER 680PF 5KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Capacitance :
680pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Boardflex Sensitive
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
FlexiCap™
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808Y5K00681KXT
Knowles Syfer 1808Y5K00681KXT
FlexiCap™ 680pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5K00681KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.Ceramic capacitor runs on voltage of 5kV - Rated DC.
1808Y5K00681KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 5kV