1808Y5K00331KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5K00331KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 5KV X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
330pF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Series :
FlexiCap™
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.5mm
Datasheets
1808Y5K00331KXT
Knowles Syfer 1808Y5K00331KXT
FlexiCap™ 330pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5K00331KXT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808Y5K00331KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm