1808Y5005P60DFT
Mfr.Part #
1808Y5005P60DFT
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 1808
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.6pF
Datasheets
1808Y5005P60DFT
Knowles Syfer 1808Y5005P60DFT
FlexiCap™ 5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5005P60DFT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1808Y5005P60DFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm