1808Y5000823KXT
Mfr.Part #
1808Y5000823KXT
Description
CAP CER 0.082UF 500V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.082µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808Y5000823KXT
Knowles Syfer 1808Y5000823KXT
FlexiCap™ 0.082μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000823KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y5000823KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm