1808Y5000823JDR
Mfr.Part #
1808Y5000823JDR
Description
CAP CER 0.082UF 500V X7R 1808
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.082µF
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808Y5000823JDR
Knowles Syfer 1808Y5000823JDR
FlexiCap™ 0.082μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000823JDR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1808Y5000823JDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm