1808Y5000563MXT
Mfr.Part #
1808Y5000563MXT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1808
Capacitance :
0.056μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
500V
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y5000563MXT
Knowles Syfer 1808Y5000563MXT
FlexiCap™ 0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000563MXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.
1808Y5000563MXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm