1808Y5000563MDT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000563MDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
500V
Feature :
Soft Termination, High Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808Y5000563MDT
Knowles Syfer 1808Y5000563MDT
FlexiCap™ 0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000563MDT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000563MDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm