1808Y5000563KXT
Mfr.Part #
1808Y5000563KXT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1808
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
1808Y5000563KXT
Knowles Syfer 1808Y5000563KXT
FlexiCap™ 0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000563KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1808Y5000563KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm