1808Y5000562MDR
Mfr.Part #
1808Y5000562MDR
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5600pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
500V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
1808Y5000562MDR
Knowles Syfer 1808Y5000562MDR
FlexiCap™ 5600pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000562MDR Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y5000562MDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm