1808Y5000562KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000562KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
5600pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Series :
FlexiCap™
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
1808Y5000562KXT
Knowles Syfer 1808Y5000562KXT
FlexiCap™ 5600pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000562KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y5000562KXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm