1808Y5000562KDT
Mfr.Part #
1808Y5000562KDT
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1808
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
5600pF
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Datasheets
1808Y5000562KDT
Knowles Syfer 1808Y5000562KDT
FlexiCap™ 5600pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000562KDT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000562KDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm