1808Y5000562KDR
Mfr.Part #
1808Y5000562KDR
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1808
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5600pF
Datasheets
1808Y5000562KDR
Knowles Syfer 1808Y5000562KDR
FlexiCap™ 5600pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000562KDR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1808Y5000562KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm