1808Y5000561KDT
Mfr.Part #
1808Y5000561KDT
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808Y5000561KDT
Knowles Syfer 1808Y5000561KDT
FlexiCap™ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000561KDT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000561KDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm