1808Y5000560GFR
Mfr.Part #
1808Y5000560GFR
Description
CAP CER 56PF 500V C0G/NP0 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
56pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
1808Y5000560GFR
Knowles Syfer 1808Y5000560GFR
FlexiCap™ 56pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000560GFR Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
1808Y5000560GFR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm