1808Y5000472KDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000472KDR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
4700pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
1808Y5000472KDR
Knowles Syfer 1808Y5000472KDR
FlexiCap™ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000472KDR Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000472KDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm