1808Y5000272MXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000272MXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±20%
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
1808Y5000272MXT
Knowles Syfer 1808Y5000272MXT
FlexiCap™ 2700pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000272MXT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808Y5000272MXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm