1808Y5000223JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000223JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1808Y5000223JXT
Knowles Syfer 1808Y5000223JXT
FlexiCap™ 0.022μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000223JXT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808Y5000223JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm