1808Y5000222JCR
Mfr.Part #
1808Y5000222JCR
Description
CAP CER 2200PF 500V C0G/NP0 1808
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
500V
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y5000222JCR
Knowles Syfer 1808Y5000222JCR
FlexiCap™ 2200pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000222JCR Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1808Y5000222JCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm